Лічені дні відділяють майбутніх абітурієнтів від початку вступної кампанії, а відтак ми намагаємося максимально полегшити їхній шлях до статусу здобувача вищої освіти та доступною мовою пояснити їм та їхнім батькам те, за якими алгоритмами відбувається вступ у 2021 році. Сьогодні хотіли б поділитися з вами цікавою розвідкою від сайту «Osvita.ua», автори якого на підставі чинних Умов прийому на навчання для здобуття вищої освіти структуровано прописали те, як саме відбуватиметься рейтинговий відбір вступників у 2021 році.
Під час вступної кампанії 2021 року вступ абітурієнтів до закладів вищої освіти України для здобуття ступеня бакалавра відбуватиметься з урахуванням визначених вступником пріоритетностей заяв. При цьому вступники можуть подати не більше п’яти заяв на місця державного та регіонального замовлення на відкриті та закриті (фіксовані) конкурсні пропозиції, та до тридцяти заяв на небюджетні конкурсні пропозиції (контракт).
Пріоритетність заяв
Кожній заяві вступник надає пріоритетність. Пріоритетність – це черговість заяв (від 1 до 5, де 1 є показником найбільш пріоритетної заяви), за якою визначається черговість розгляду заяви при вступі на бюджетні місця. Зазначена вступником пріоритетність заяв не може бути змінена після подання заяви. Заклад вищої освіти у власних правилах прийому може передбачати встановлення локальних пріоритетностей.
Пріоритетність застосовується під час зарахування на навчання для здобуття ступеня бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань) на основі повної загальної середньої освіти за державним або регіональним замовленням.
Правила формування рейтингового списку
Рейтинговий список вступників формується за категоріями в такій послідовності:
- вступники, які мають право на зарахування за результатами співбесіди (тільки на основі повної загальної середньої освіти);
- вступники, які мають право на зарахування за квотами (тільки на основі повної загальної середньої освіти);
- вступники, які мають право на зарахування на загальних умовах.
Вступники, які мають право на зарахування за результатами співбесіди, впорядковуються у рейтинговому списку за алфавітом.
Рейтинговий список вступників, які мають право на зарахування за квотами та які мають право на зарахування на загальних умовах, впорядковується таким чином:
- спочатку за конкурсним балом— від більшого до меншого;
- потім за пріоритетністю заяви від 1-ї до останньої;
- в останню чергу за середнім балом свідоцтва (атестата) – від більшого до меншого.
Якщо зазначені правила не дозволяють визначити послідовність вступників у рейтинговому списку, приймальна комісія закладу ухвалює відповідне рішення самостійно на підставі аналізу поданих вступниками документів.
Правила коригування рейтингового списку
Відповідно до умов прийому на навчання для здобуття вищої освіти, після завершення строків подання заяв абітурієнтами, у кожному навчальному закладі формується рейтинговий список абітурієнтів за кожною окремою спеціальністю, що буде автоматично скоригований у відповідності до зазначених абітурієнтами пріоритетів відповідно до алгоритму.
Відповідно до правил прийому, абітурієнтами, які будуть рекомендовані для зарахування на навчання за кошти державного бюджету, стануть вступники, які на підставі сформованого рейтингу потраплять на місця державного замовлення у будь-якому навчальному закладі за будь-якою спеціальністю.
При цьому рекомендація про зарахування абітурієнта на навчання буде надаватися за найвищим пріоритетом, а всі заяви абітурієнта з меншим пріоритетом у такому випадку будуть автоматично анулюватися, що дозволить звільнити списки рекомендованих і надасть можливість автоматично потрапити на бюджетні місця у рейтингових списках абітурієнтам з нижчими балами.
Такі автоматичні коригування проводитимуться, доки в них буде необхідність, при цьому в абітурієнтів, які при кожному наступному автоматичному коригуванні списків уперше потраплятимуть на місця державного замовлення, також будуть скасовуватися заяви з нижчими пріоритетами.
Варто зазначити, що якщо абітурієнт потрапляє на місце державного замовлення за спеціальністю з меншим пріоритетом, він не втрачатиме місце у рейтингу за спеціальністю з більш високим пріоритетом і може потрапити на бюджетну форму навчання на більш пріоритетну для себе спеціальність у випадку автоматичного звільнення місця. У такому випадку його заява з меншим пріоритетом також буде анульована, що автоматично надасть можливість потрапити в «бюджетний список» іншому за списком абітурієнту.
Такі коригування рейтингових списків проводяться автоматично до того моменту, поки всі бюджетні місця за всіма спеціальностями у всіх вишах України не будуть заповнені і кожному з абітурієнтів (які матимуть найвищі рейтингові бали) не буде запропоновано тільки одне бюджетне місце за одним із пріоритетів.
Наприклад, якщо абітурієнт рекомендований для зарахування на навчання за кошти державного бюджету на спеціальність за 3-м пріоритетом, то всі його заяви з меншими пріоритетами будуть анульовані. При цьому, при автоматичному коригуванні рейтингових списків абітурієнт може бути рекомендований на навчання за спеціальністю з вищим, 2-м пріоритетом, оскільки зі списків також будуть виключатися заяви інших абітурієнтів з нижчими для них пріоритетами. У такому випадку заява цього абітурієнта з 3-м пріоритетом також буде анульована, оскільки в процесі коригування списків він потрапить на місце державного замовлення в 2-му для себе пріоритеті. У такому випадку такий абітурієнт матиме вибір: вступити на бюджет за 2-м пріоритетом, або подавати документи на контракт за 1-м, 3-м, 4-м або 5-м пріоритетом.
Публікація рейтингового списку та зарахування на навчання
Після зазначеного коригування, що буде проведено автоматично, сформується кінцевий рейтинговий список за кожною спеціальністю в закладах вищої освіти, який має бути оприлюднений на сайті Вступ.ОСВІТА.UA не пізніше 28 липня 2021 року.
Таким чином, 28 липня абітурієнти з найвищими балами отримають право вступу на бюджет тільки на одну з п’яти конкурсних пропозицій з найвищим пріоритетом і матимуть час до 18:00 години 2 серпня для подання оригіналів документів до вищого навчального закладу, де вони рекомендовані до зарахування.
Абітурієнти, які з будь-яких причин до 18:00 години 2 серпня не подадуть оригінали документів до вищого навчального закладу, втрачатимуть право на зарахування (переведення) на навчання за кошти державного бюджету. При цьому вони зберігатимуть право вступу за контрактною формою навчання на будь-яку зі спеціальностей, на яку вони подавали заяву.
Рекомендація на бюджет для вступника, який не виконав вимог для зарахування за державним замовленням (не подав оригінали документів у визначені строки) анулюється, а його місце надається іншому вступнику за правилами переведення на вакантні місця держзамовлення, що визначені у розділі XІI Умов прийому на навчання для здобуття вищої освіти.
Зарахування вступників за державним або регіональним замовленням проводиться не пізніше 9 серпня 2021 року.
Після зарахування абітурієнтів на бюджет розпочинається зарахування на навчання за кошти фізичних та юридичних осіб (контракт), що відбуватиметься в межах ліцензійного обсягу спеціальності відповідно до рейтингового бала абітурієнта. Порядок коригування списку рекомендованих до зарахування на місця за кошти фізичних і юридичних осіб (контракт) визначається Правилами прийому закладу вищої освіти.
Переведення на вакантні місця державного, регіонального замовлення та на місця за рахунок цільових пільгових державних кредитів осіб, які зараховані на навчання за кошти фізичних та/або юридичних осіб на основі повної загальної середньої освіти відбувається не пізніше 19 серпня 2021 року.
Надання рекомендацій до зарахування й оприлюднення списку рекомендованих для вступників, які вступають на місця за кошти фізичних і юридичних осіб (контракт) на відкриті та фіксовані (закриті) конкурсні пропозиції, здійснюється не раніше 10 серпня.
Зарахування на навчання вступників за рахунок цільових пільгових державних кредитів та за кошти фізичних і юридичних осіб (контракт) відбувається не пізніше 30 вересня 2021 року.
Нагадаємо, напередодні стало відомо про те, який результат ЗНО необхідний для вступу до закладу вищої освіти у 2021 році.
За матеріалами «Osvita.ua»